Kup teraz
Dodano: 2016-10-05

Tribulus terrestris i jego cudowne działanie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Tradycyjna medycyna chińska i indyjska jest bogata w wiele roślin, które z biegiem czasu weszły praktycznie do standardu leczenia niektórych przypadłości. Przykładem może być Tribulus terrestris, czyli buzdyganek naziemny. Roślina ta znana jest jako jeden z głównych suplementów dla mężczyzn, który pomaga uchronić się przed objawami starzenia się organizmu. Z tekstu dowiecie się, na czym dokładnie polega jego działanie i czy warto go stosować.

SPIS TREŚCI:
1. Tribulus terrestris i jego działanie
2. Buzdyganek naziemny a testosteron
3. Suplementy diety


1. Tribulus terrestris i jego działanie
Pod nazwą Tribulus terrestris kryje się roślina, której skład przepełniony jest wszelkiej maści indolami, polifenolami czy saponinami. Związki te zalicza się do blokerów aktywności enzymów przyczyniających się do transformacji testosteronu. Efektem zmian struktury tego hormonu anabolicznego jest spadek jego poziomu w organizmie. Zbyt niska zawartość testosteronu u mężczyzn może prowadzić do rozwoju ginekomastii. Buzdyganek powoduje też nasilenie spermatogenezy, wzrost produkcji syntezy cząsteczek proteinowych oraz łagodzi przebieg objawów andropauzy. Tribulus powoduje też zmniejszenie tzw. złego cholesterolu (DHT), który wywołuje przedwczesne łysienie.

2. Buzdyganek naziemny a testosteron
Już nasi przodkowie wiedzieli, że stosowanie tribulusa przez mężczyzn zapewnia gwarancję dobrej kondycji i sprawności. Dzięki regulowaniu poziomu testosteronu oraz nasileniu jego syntezy, buzdyganek przyczynia się do wzrostu libido – popędu seksualnego. Jest to uwarunkowane zwiększonym uwalnianiem tlenku azotu do ciał jamistych prącia. Podobne działanie wykazuje popularny na rynku preparat polepszający sprawność seksualną, nazywany viagrą. W przypadku buzdyganka warto wspomnieć o intensyfikacji produkcji spermy. Badania dowodzą, że systematyczna suplementacja tribulusem powoduje poprawę ruchliwości oraz żywotności plemników.

3. Suplementy diety
Popularność buzdyganka sięga początku lat 70., kiedy to bułgarscy naukowcy zapoczątkowali produkcję suplementów wykorzystujących jego dobroczynne właściwości. Obecnie tribulus stanowi składnik większości produktów ukierunkowanych na wzrost potencji poprzez naturalną suplementację. W sprzedaży najczęściej spotkamy się z kapsułkami bądź tabletkami, które zawierają sproszkowany owoc bądź zioło tribulusa. Ze względu na zawartość saponin, wyróżniamy dwa typy: 20 i 40%.

Suplementy z buzdygankiem polecane są także kulturystom i zawodnikom uprawiających sporty siłowo-wytrzymałościowe. Tribulus znacząco poprawia przepływ krwi przez układ mięśniowy, co spowodowane jest wzrostem liczby erytrocytów. Oprócz tego, tribulus może być stosowany jako suplement niwelujący zmęczenie, ze względu na naturalne właściwości pobudzające i tonizujące. Najważniejszym aspektem jest jednak realny wzrost poziomu hormonów anabolicznych. To właśnie one determinują tempo oraz jakość budowanej masy mięśniowej. Zwykle dochodzi do wzrostu stężenia lutotropiny o 72%, a testosteronu o 41%. Działanie jest także uzależnione od przyjmowanych dawek, które winny wynosić od 250 do 750 mg.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane