Kup teraz
Dodano: 2016-09-30

Nie daj się przetrenowaniu! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Poprawa kompozycji sylwetki, a w szczególności rozbudowa masy mięśniowej to proces, który wymaga regularnego uczęszczania na siłownię. Jedzenie w dużych ilościach może prowadzić do zwiększenia masy ciała, ale bez treningu będzie można tutaj mówić wyłącznie o wzroście ilości tkanki tłuszczowej. Budowa mięśni wymaga jeszcze akumulacji mikrouszkodzeń i tworzenia napięcia mechanicznego – te elementy mogą być osiągnięte jedynie wskutek wykonywania treningów o charakterze siłowym. Co jednak ciekawe, trening na siłowni może mieć także kompletnie odmienny skutek – hamować sprawność i adaptacje mięśniowe. Bez obaw! Ten opis dotyczy niemal wyłącznie osób osiągających stan przetrenowania.

SPIS TREŚCI:
1. Przetrenowanie – wprowadzenie
2. Objawy przetrenowania
3. Druga strona przetrenowania
4. Sposób na przetrenowanie

1. Przetrenowanie – wprowadzenie
Jak wskazuje sama nazwa, przetrenowanie to stan, w którym nadmierna akumulacja objętości treningowej prowadzi do zahamowania adaptacji treningowych, a nawet regresji dotychczas osiągniętych rezultatów.

Kwestia istnienia tego zjawiska jest tematem wielu sporów, opinie ekspertów w tej materii są podzielone – wielu sądzi, że przetrenowanie nie ma prawa bytu. Istnieje jednak szerokie grono osób, które popierają ideę nadmiaru jednostek treningowych.

Do przetrenowania dochodzi w momencie, gdy realizowany plan treningowy przekracza możliwości psychofizyczne organizmu, a dostępne opcje regeneracyjne nie pozwalają na kompletne przywrócenie homeostazy organizmu. Długoterminowe powtarzanie powyższej sytuacji doprowadzi w końcu do załamania całego ustroju.

2. Objawy przetrenowania
Z początku objawy przetrenowania mogą zostać źle zinterpretowane. Częstym zjawiskiem jest ignorancja wstępnych objawów przetrenowania i skojarzenie ich z przejściowym wahaniem nastroju wynikającym z czegoś tak błahego jak zła pogoda. Na samym początku tego procesu obserwowane są niewielkie symptomy związane ze zmęczeniem, nadmiernym odczuwaniem bolesności mięśniowej i stagnacją osiągnięć sportowych.

Brak szybkiej reakcji na zaistniałą sytuację będzie prowadził do rozwinięcia się komplikacji na dwóch różnych podłożach: psychologicznym i fizjologicznym.

Wśród psychologicznych objawów przetrenowania można wymienić:
– Brak motywacji,
– Wahania nastroju,
– Spadek samooceny,
– Problemy z pamięcią,
– Niewysypianie.

Do objawów fizycznych przetrenowania można zaliczyć:
– Brak energii na treningach,
– Brak apetytu i jednoczesny wzrost łaknienia na produkty słodkie,
– Spadek siły, mocy i wytrzymałości,
– Wzrost prawdopodobieństwa występowania kontuzji,
– Ograniczone możliwości regeneracyjne,
– Problemy z zachowaniem równowagi,
– Utratę masy mięśniowej.

3. Druga strona przetrenowania
Chociaż konotacje wynikające ze słowa „przetrenowanie” są przeważnie negatywne, a objawy prowadzą do ogólnego pogorszenia funkcjonalności systemu, to nadmierna akumulacja jednostek treningowych w krótkim czasie może mieć odwrotny efekt i być przydatnym narzędziem w rękach każdej trenującej osoby. Nacisk należy położyć na krótki czas, w jakim doprowadzamy do przetrenowania, w języku angielskim taki etap został nazwany „overreaching” i różni się od negatywnego zjawiska „overtraining”.

Aby uzyskać pozytywny efekt akumulacji jednostek treningowych, należy taki okres ograniczyć jednie do jednego lub dwóch tygodni – po tym czasie należy przeprowadzić adekwatnie dłuższy okres regeneracyjny, w którym organizm będzie dążył do dostosowania się do nagromadzonych obciążeń metabolicznych.

Jest to element często implementowany w planach treningowych u sportowców siłowych, którzy w trakcie ostatnich tygodni mikrocyklu treningowego znacząco zwiększają objętość treningową – jednak w momencie jego zakończenia częstotliwość nagle spada, po czym sportowcy wchodzą w krótki okres, w trakcie którego wykonują mniej serii i wykorzystują mniejszy ciężar.

4. Sposób na przetrenowanie
Jeśli akumulacja treningowa nie jest systematycznie równoważona, to doprowadzi w końcu do negatywnego procesu przetrenowania. Rekuperacja po takim stanie wymaga niestety dużo czasu i cierpliwości.

Najważniejsze jest szybkie reagowanie na wczesne symptomy. Kiedy zaczniemy zauważać, że siłownia pochłania zbyt dużo czasu z naszego codziennego planu, a jednocześnie będziemy dostrzegać niektóre z objawów, należy szybko podjąć kroki w kierunku obniżenia tygodniowej objętości treningowej. Jeśli ktoś nie chce się pogodzić z rzadszymi treningami, to można zacząć promować inne formy aktywności fizycznej charakteryzujące się mniejszą intensywnością; za przykład mogą posłużyć joga, stretching lub treningi mobilnościowe.

Warto w tym okresie zadbać także o lekką nadwyżkę kaloryczną, zapewniającą energię do regeneracji organizmu.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane