Kup teraz
Dodano: 2016-10-05

Johimbina – cudowna roślina Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Johimbina, pomimo egzotycznej i zarazem zagadkowej nazwy, jest popularnym związkiem wchodzącym w skład licznych formuł przedtreningowych czy spalaczy tkanki tłuszczowej. Pomimo naturalnego pochodzenia i organicznego charakteru, johimbina niejednokrotnie uważana jest za niebezpieczną. Czy takie podejście należy uznać za słuszne? W niniejszym tekście postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego suplementu.

SPIS TREŚCI:
1. Johimbina i jej działanie
2. Jak należy stosować?
3. Objawy niepożądane


1. Johimbina i jej działanie
Mianem johimbiny bądź yohimbiny określa się roślinny alkaloid znajdujący się w korze jednego z afrykańskich drzew. Wspomniany gatunek występuje pod nazwą "johimbiny zwyczajnej". Oprócz niego, krzewy azjatyckiej rauwolfii żmijowej, nazywanej również zgrzynem żmijowym, stanowi bogate źródło johimbiny. Obie rośliny ze względu na swoje właściwości od dawien dawna są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej.

Które właściwości są najbardziej doceniane? Przede wszystkim stymulacja libido. Johimbina od wielu lat jest postrzegana jako jeden z najlepszych afrodyzjaków i związków poprawiających kondycję seksualną. Można śmiało przyjąć, że suplementacja tym alkaloidem może służyć do leczenia impotencji. Johimbina powoduje również wzrost stężenia adrenaliny. Działanie to w połączeniu ze stymulacją metabolizmu stanowi jeden z głównych mechanizmów pobudzających termogenezę. Takowa właściwość argumentuje wykorzystanie johimbiny w suplementach ukierunkowanych na spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku mężczyzn, największą skuteczność odnotowuje się w przypadku utraty tłuszczu brzusznego. Z kolei u kobiet są to głównie rejony pośladków i ud.

2. Jak należy stosować?
Johimbina jest jednym z tych suplementów, które największe korzyści dostarcza w przypadku stosowania na czczo. Pokarm nie tylko opóźnia, ale może i nawet blokować działanie preparatu. Badania kliniczne dowodzą, że dawka 0,2 mg johimibny na każdy 1 kg masy ciała może powodować realny spadek ilości tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, obecnie przyjęte normy suplementacyjne prezentują się w poniższy sposób:

* 14 mg w przypadku masy ciała równej 70 kg
* 18 mg w przypadku masy ciała równej 90 kg
* 22 mg w przypadku masy ciała równej 110 kg

3. Objawy niepożądane
Promobilizujący charakter johimbiny oraz wyjątkowo silne działanie determinuje fakt, że ten afro-azjatycki alkaloid może prowadzić do wystąpienia naprawdę poważnych objawów. Przede wszystkim suplementacja johimbiną jest przeciwwskazana dla osób z problemami natury krążeniowej, gdzie w pierwszej kolejności wymienia się nadciśnienie tętnicze oraz słabą kondycję mięśnia sercowego. Co więcej, osoby borykające się z upośledzoną pracą tarczycy bądź chorobami przewodu pokarmowego również powinny zrezygnować z suplementów zawierających johimbinę.

Osoby zdrowe i nieprzejawiające przeciwwskazań co do stosowania johimbiny, również powinny być ostrożne w trakcie suplementacji. Długoterminowe stosowanie dawek przekraczających wcześniej wspomniane normy może powodować bezsenność, drżenie bądź spazmy mięśniowe, halucynacje, nadpobudliwość psychoruchową, a nawet osłabienie czy omdlenia.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane