Kup teraz
Dodano: 2017-09-26

Jakie wady i zalety mają ćwiczenia siłowe? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Trening siłowy oprócz poprawy naszej sylwetki i siły wywiera również pozytywny wpływ na wiele innych aspektów naszego życia codziennego. Rekreacyjny trening siłowy może przyczynić się do poprawy jakości naszego życia oraz zachowania zdrowia przez dłuższy czas. Jednak czy aby na pewno trening siłowy to same pozytywy?

SPIS TREŚCI:

1. Trening siłowy dla kobiet – mięśnie jak u faceta?
2. Zalety ćwiczeń siłowych
3. Wady wynikające z ćwiczeń siłowych
4. Podsumowanie

1. Trening siłowy dla kobiet – mięśnie jak u faceta?
Naturalna kobieca gospodarka hormonalna w większości przypadków nie pozwoli na uzyskanie muskularnej, mało kobiecej sylwetki. Przerośnięte mięśnie u zawodniczek sportów sylwetkowych są zasługą niezwykle ciężkich treningów, rygorystycznej diety, ogromnych wyrzeczeń oraz stosowania dopingu. Bardzo często kobiety zrażają się do treningów na siłowni, kojarząc ją wyłącznie z miejscem dla mężczyzn. Jednak czasy się zmieniają i coraz większy odsetek klientów siłowni czy fitness klubów stanowią kobiety. I bardzo dobrze, bo świadczy to o coraz większej świadomości społeczeństwa w tej kwestii.
Tak naprawdę większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że w ciele kobiety dominuje estrogen, a w ciele mężczyzny – testosteron. Mężczyźni posiadają około 10 razy więcej testosteronu niż kobiety. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że testosteron jest głównym naturalnym hormonem, bez którego wzrost masy mięśniowej jest mocno utrudniony. Do tego dochodzi fakt posiadania znacznie mniejszej ilości receptorów androgennych u kobiet, co ogranicza wzrost masy mięśniowej.

Jedynymi skutkami ubocznymi treningu kobiet na siłowni są: zwiększona jędrność ciała, podkreślenie kobiecych kształtów, wzrost atrakcyjności, opóźnienie starzenia się skóry, zmniejszone ryzyko osteoporozy w podeszłym wieku oraz setki spojrzeń facetów w trakcie treningu.

2. Zalety ćwiczeń siłowych

Budują mięśnie
Jeśli jesteś mężczyzną, treningi siłowe pozwolą ci zbudować atrakcyjną atletyczną sylwetkę. Natomiast jeśli jesteś kobietą, treningi siłowe spowodują, że twoja sylwetka nabierze atrakcyjnych zaokrąglonych kształtów, a skóra stanie się bardzo jędrna.

Spalają tkankę tłuszczową
Treningi siłowe na spalanie tkanki tłuszczowej działają obosiecznie. Po pierwsze: powodują wzrost masy mięśniowej, a większa masa mięśniowa powoduje wzrost podstawowej przemiany materii. Podstawowa przemiana materii natomiast to ilość kalorii spalanych nawet bez żadnej aktywności fizycznej. Po drugie treningi siłowe same w sobie spalają kalorie, prowadząc do zwiększenia deficytu kalorycznego niezbędnego na redukcji.

Poprawiają samopoczucie
Poprawa samopoczucia wynika z kilku zasadniczych elementów. Po pierwsze na treningu i zaraz po nim wzmożona zostaje produkcja endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Po drugie poprawa sylwetki ma bezpośrednie przełożenie na naszą pewność siebie i akceptację, co polepsza nasz komfort życia. Po trzecie solidnie wykonany trening zgodny z naszymi założeniami przyczynia się do uczucia spełnienia. Bo co bardziej cieszy od sytuacji, gdy wszystko idzie zgodnie z planem?

Tworzą bazę pod inne sporty
Treningi siłowe to fundamenty pod inne sporty. Na siłowni trenują m.in. kolarze, piłkarze, siatkarze, koszykarze, bokserzy, sprinterzy, skoczkowie narciarscy i wielu innych. Wiadomo, że nie trenują oni jak kulturyści, którym zależy na sylwetce, ani jak trójboiści, którym zależy na jak największej sile. Ich treningi siłowe przystosowane są konkretnie pod parametry przydatne w ich dyscyplinach.

Zmniejszają ryzyko kontuzji
Ze względu na poddawanie naszego aparatu ruchu coraz większym obciążeniom nasze mięśnie, stawy, więzadła oraz ścięgna wzmacniają się, prowadząc do znacznie sprawniejszego ich funkcjonowania. Dobre funkcjonowanie oraz obudowanie stawów mięśniami stabilizującymi skutecznie niweluje ryzyko kontuzji.

Zwiększają siłę i wytrzymałość
Treningi siłowe znajdują bezpośrednie przełożenie na komfort wykonywanych codziennych czynności. Wykopanie łopatą dołka pod drzewo? Wniesienie łóżka na ostatnie piętro? Dzięki treningom siłowym będzie ci znacznie łatwiej wykonać tego typu czynności.

Poprawiają zdrowie
Regularne treningi siłowe przyczyniają się do wzrostu poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL) oraz obniżenia złego cholesterolu (LDL). Ponadto poprawiają funkcjonowanie układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko cukrzycy. Bardzo ważną informacją dla osób starszych lub predysponowanych genetycznie jest to, że treningi siłowe zapobiegają osteoporozie, zwiększając absorpcję wapnia i dbając o odpowiednią strukturę kości.

Pozwalają wyładować negatywne emocje
Nic nie koi nerwów bardziej niż solidny trening na siłowni. Wszystkie negatywne emocje, które się w tobie kumulowały, możesz wyładować na siłowni. Nie tylko po treningu poprawi się twoje samopoczucie, ale również dzięki zwiększonej agresji podczas ćwiczeń możesz podnieść swoje wyniki siłowe.

Wpływają pozytywnie na skupienie i koncentrację
Na treningu siłowym pracujemy mięśniami, jednak aby ćwiczenie stało się efektywne, musimy być maksymalnie skoncentrowani. Pracą mięśni steruje układ nerwowy, który uruchamia w odpowiednim czasie określone jednostki motoryczne. Wytrenowany układ nerwowy jest w stanie poprawić naszą koncentrację również poza treningami.

Pomagają zwalczyć bóle kręgosłupa
Bóle odcinka lędźwiowego stały się dolegliwością cywilizacyjną spowodowaną w głównej mierze pracą siedzącą, wadami postawy oraz nieodpowiednimi nawykami. Trening ukierunkowany na poprawę nieprawidłowości postawy pomoże wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację sylwetki, a tym samym – nabrać świadomości, jakich nawyków unikać i co robić, by dolegliwości te nie powracały.

Zwiększyć libido i potencję u mężczyzn
Trening dużych partii mięśniowych takich jak nogi i plecy przyczynia się do zwiększonej produkcji męskich hormonów płciowych oraz hormonu wzrostu. Więcej testosteronu wpływa bezpośrednio na wzrost popędu płciowego oraz na jakość potencji.

Opóźniają procesy starzenia
Treningi siłowe pomagają w zachowaniu masy mięśniowej, która w wieku podeszłym ulega stopniowej degradacji. Dzięki treningom jesteśmy więc w stanie opóźnić powstawanie chorób związanych ze starzeniem się.

3. Wady wynikające z ćwiczeń siłowych

Zużywanie się stawów
Podczas dźwigania dużych ciężarów na nasze stawy oddziałują ogromne siły. Ale mowa tu o naprawdę dużych ciężarach, które są do osiągnięcia na nieco wyższym poziomie niż rekreacyjny. Wtedy bardzo często organizm nie nadąża z regeneracją delikatnych struktur stawowych i faktycznie z czasem nasze stawy mogą się zużyć. Jednak rekreacyjne treningi nie tylko nie zaszkodzą naszym stawom, lecz mogą nawet poprawić ich stan. Treningi na umiarkowanych obciążeniach pomagają w lepszym nawodnieniu, a tym samym smarowaniu delikatnych struktur.
Niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o utrzymanie naszych stawów w odpowiedniej kondycji, jest odpowiednia dieta bogata w przeciwzapalne produkty.

Asymetria mięśniowa
Asymetria mięśniowa powstaje najczęściej w wyniku nierównomiernego kładzenia nacisku na wszystkie grupy mięśniowe. Doprowadzić to może nie tylko do niesymetrycznej, karykaturalnej sylwetki, lecz również do powstania dolegliwości na tle dysproporcji siłowych. Aby temu zapobiec, starajmy się unikać ćwiczeń na maszynach na korzyść ćwiczeń siłowych bazujących na naturalnych wzorcach ruchowych (przysiady, martwe ciągi, podciągania, pompki).

Zmniejszenie sprawności ruchowej
Sprawa dotyczy zmniejszenia zakresu ruchu w stawach. Jednak tak naprawdę zmniejszeniu sprawności da się zapobiec poprzez regularne rozciąganie mięśni.

Tak naprawdę większość wad treningu siłowego powstaje z niewiedzy lub nierozsądnego podejścia osoby trenującej. Dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek i wykażmy się cierpliwością, a z pewnością to zaprocentuje. 

4. Podsumowanie
Rekreacyjny trening siłowy sprzyja zachowaniu zdrowia i kondycji oraz zapobiega licznym chorobom cywilizacyjnym związanych z osteoporozą, chorobami układu krążenia czy bólami kręgosłupa. Kobiety wyciągną z treningu siłowego liczne korzyści takie jak: zmniejszenie cellulitu, podkreślenie kobiecych kształtów, wzrost atrakcyjności czy poprawa stanu skóry. Mężczyźni natomiast mogą liczyć na wzrost muskulatury mający bezpośrednie przełożenie na atrakcyjność, wzrost libido oraz pewności siebie. Obie płci wyniosą z treningu siłowego korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia, wzrostu koordynacji oraz koncentracji, możliwości wyładowania negatywnych emocji oraz poprawy samopoczucia.

Negatywne skutki treningu siłowego wynikają głównie z niewiedzy lub z braku zdrowego rozsądku.

Autor artykułu Trener personalny
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Budują mięśnie
Jeśli jesteś mężczyzną, treningi siłowe pozwolą ci zbudować atrakcyjną atletyczną sylwetkę. Natomiast jeśli jesteś kobietą, treningi siłowe spowodują, że twoja sylwetka nabierze atrakcyjnych zaokrąglonych kształtów, a skóra stanie się bardzo jędrna.

Spalają tkankę tłuszczową
Treningi siłowe na spalanie tkanki tłuszczowej działają obosiecznie. Po pierwsze: powodują wzrost masy mięśniowej, a większa masa mięśniowa powoduje wzrost podstawowej przemiany materii. Podstawowa przemiana materii natomiast to ilość kalorii spalanych nawet bez żadnej aktywności fizycznej. Po drugie treningi siłowe same w sobie spalają kalorie, prowadząc do zwiększenia deficytu kalorycznego niezbędnego na redukcji.

Poprawiają samopoczucie
Poprawa samopoczucia wynika z kilku zasadniczych elementów. Po pierwsze na treningu i zaraz po nim wzmożona zostaje produkcja endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Po drugie poprawa sylwetki ma bezpośrednie przełożenie na naszą pewność siebie i akceptację, co polepsza nasz komfort życia. Po trzecie solidnie wykonany trening zgodny z naszymi założeniami przyczynia się do uczucia spełnienia. Bo co bardziej cieszy od sytuacji, gdy wszystko idzie zgodnie z planem?

Tworzą bazę pod inne sporty
Treningi siłowe to fundamenty pod inne sporty. Na siłowni trenują m.in. kolarze, piłkarze, siatkarze, koszykarze, bokserzy, sprinterzy, skoczkowie narciarscy i wielu innych. Wiadomo, że nie trenują oni jak kulturyści, którym zależy na sylwetce, ani jak trójboiści, którym zależy na jak największej sile. Ich treningi siłowe przystosowane są konkretnie pod parametry przydatne w ich dyscyplinach.

Zmniejszają ryzyko kontuzji
Ze względu na poddawanie naszego aparatu ruchu coraz większym obciążeniom nasze mięśnie, stawy, więzadła oraz ścięgna wzmacniają się, prowadząc do znacznie sprawniejszego ich funkcjonowania. Dobre funkcjonowanie oraz obudowanie stawów mięśniami stabilizującymi skutecznie niweluje ryzyko kontuzji.

Zwiększają siłę i wytrzymałość
Treningi siłowe znajdują bezpośrednie przełożenie na komfort wykonywanych codziennych czynności. Wykopanie łopatą dołka pod drzewo? Wniesienie łóżka na ostatnie piętro? Dzięki treningom siłowym będzie ci znacznie łatwiej wykonać tego typu czynności.

Poprawiają zdrowie
Regularne treningi siłowe przyczyniają się do wzrostu poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL) oraz obniżenia złego cholesterolu (LDL). Ponadto poprawiają funkcjonowanie układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko cukrzycy. Bardzo ważną informacją dla osób starszych lub predysponowanych genetycznie jest to, że treningi siłowe zapobiegają osteoporozie, zwiększając absorpcję wapnia i dbając o odpowiednią strukturę kości.

Pozwalają wyładować negatywne emocje
Nic nie koi nerwów bardziej niż solidny trening na siłowni. Wszystkie negatywne emocje, które się w tobie kumulowały, możesz wyładować na siłowni. Nie tylko po treningu poprawi się twoje samopoczucie, ale również dzięki zwiększonej agresji podczas ćwiczeń możesz podnieść swoje wyniki siłowe.

Wpływają pozytywnie na skupienie i koncentrację
Na treningu siłowym pracujemy mięśniami, jednak aby ćwiczenie stało się efektywne, musimy być maksymalnie skoncentrowani. Pracą mięśni steruje układ nerwowy, który uruchamia w odpowiednim czasie określone jednostki motoryczne. Wytrenowany układ nerwowy jest w stanie poprawić naszą koncentrację również poza treningami.

Pomagają zwalczyć bóle kręgosłupa
Bóle odcinka lędźwiowego stały się dolegliwością cywilizacyjną spowodowaną w głównej mierze pracą siedzącą, wadami postawy oraz nieodpowiednimi nawykami. Trening ukierunkowany na poprawę nieprawidłowości postawy pomoże wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację sylwetki, a tym samym – nabrać świadomości, jakich nawyków unikać i co robić, by dolegliwości te nie powracały.

Zwiększyć libido i potencję u mężczyzn
Trening dużych partii mięśniowych takich jak nogi i plecy przyczynia się do zwiększonej produkcji męskich hormonów płciowych oraz hormonu wzrostu. Więcej testosteronu wpływa bezpośrednio na wzrost popędu płciowego oraz na jakość potencji.

Opóźniają procesy starzenia
Treningi siłowe pomagają w zachowaniu masy mięśniowej, która w wieku podeszłym ulega stopniowej degradacji. Dzięki treningom jesteśmy więc w stanie opóźnić powstawanie chorób związanych ze starzeniem się.

3. Wady wynikające z ćwiczeń siłowych

Zużywanie się stawów
Podczas dźwigania dużych ciężarów na nasze stawy oddziałują ogromne siły. Ale mowa tu o naprawdę dużych ciężarach, które są do osiągnięcia na nieco wyższym poziomie niż rekreacyjny. Wtedy bardzo często organizm nie nadąża z regeneracją delikatnych struktur stawowych i faktycznie z czasem nasze stawy mogą się zużyć. Jednak rekreacyjne treningi nie tylko nie zaszkodzą naszym stawom, lecz mogą nawet poprawić ich stan. Treningi na umiarkowanych obciążeniach pomagają w lepszym nawodnieniu, a tym samym smarowaniu delikatnych struktur.
Niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o utrzymanie naszych stawów w odpowiedniej kondycji, jest odpowiednia dieta bogata w przeciwzapalne produkty.

Asymetria mięśniowa
Asymetria mięśniowa powstaje najczęściej w wyniku nierównomiernego kładzenia nacisku na wszystkie grupy mięśniowe. Doprowadzić to może nie tylko do niesymetrycznej, karykaturalnej sylwetki, lecz również do powstania dolegliwości na tle dysproporcji siłowych. Aby temu zapobiec, starajmy się unikać ćwiczeń na maszynach na korzyść ćwiczeń siłowych bazujących na naturalnych wzorcach ruchowych (przysiady, martwe ciągi, podciągania, pompki).

Zmniejszenie sprawności ruchowej
Sprawa dotyczy zmniejszenia zakresu ruchu w stawach. Jednak tak naprawdę zmniejszeniu sprawności da się zapobiec poprzez regularne rozciąganie mięśni.

Tak naprawdę większość wad treningu siłowego powstaje z niewiedzy lub nierozsądnego podejścia osoby trenującej. Dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek i wykażmy się cierpliwością, a z pewnością to zaprocentuje.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi