Kup teraz
Dodano: 2018-03-20

Jak rozpocząć trening na siłowni – rady dla początkującego Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Osoby początkujące rozpoczynające swoją przygodę z treningami na siłowni często popełniają sporo błędów. Powtarzanie tych błędów oraz brak odpowiedniej periodyzacji treningowej mogą znacznie spowolnić osiągane efekty oraz zwiększyć ryzyko powstania kontuzji. Jak więc zaplanować swoje treningi, aby zmaksymalizować osiągane na treningach efekty?

SPIS TREŚCI:
1. Budowanie fundamentów
2. Przykładowy trening obiegowy
3. Wybierz swój cel
4. Dieta
5. Trening
6. Regeneracja
7. Przykładowy trening dla osoby początkującej


1. Budowanie fundamentów
Zanim rozpoczniesz jakikolwiek plan treningowy nastawiony na osiągnięcie konkretnego celu, skorzystaj z dobrodziejstw, które oferuje trening obiegowy. Treningi obiegowe pozwalają wzmocnić korpus oraz mięśnie obudowujące i stabilizujące stawy. Ponadto poprawi się nasza kondycja. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć docelowe treningi siłowe z większymi obciążeniami i z mniejszym ryzykiem odniesienia kontuzji, poprawimy pewność siebie i będziemy mieli większą szansę na sukces.

Zanim jednak rozpoczniesz właściwe treningi, skonsultuj się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który oceni stan twojego aparatu ruchu i wskaże ewentualne ćwiczenia korygujące. Rozpoczęcie treningu z jakąkolwiek wadą postawy może zakończyć się kontuzją, która wykluczy nas z treningów na dłuższy czas.

2. Przykładowy trening obiegowy
Wykonaj 3 poniższe obwody z 3-minutową przerwą pomiędzy każdym z nich. Wykonuj poniższe treningi 3 razy w tygodniu. Nie zapominaj o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu po treningu.

Stosuj trening obiegowy przez 2–3 miesiące, staraj się delikatnie modyfikować ćwiczenia i zmieniać liczbę powtórzeń i stosowane obciążenia.

NUMER ĆWICZENIA ĆWICZENIE LICZBA POWTÓRZEŃ CZAS ODPOCZYNKU
1 Wykroki w miejscu 20 (po 10 na każdą nogę) 30–45 sekund
2 Pompki klasyczne 10 (jeśli nie jesteś w stanie wykonać klasycznej pompki, wykonuj pompki z kolan) 30–45 sekund
3 Wiosłowanie na TRX/Wiosłowanie kettlami w opadzie tułowia 12–16 30–45 sekund
4 Naprzemienne wyciskanie kettla sprzed klatki nad głowę 16 30–45 sekund
5 Wchodzenie na podest 16 30–45 sekund
6 Martwy ciąg z kettlami 10 30–45 sekund
7 Plank (deska) 30–45 sekund 30–45 sekund
8 Pajacyki/skakanka 30 sekund 30–45 sekund
9 Bieg bokserski 45 sekund 30–45 sekund

 

3. Wybierz swój cel
Po ukończeniu cyklu treningów obwodowych możesz przystąpić do realizacji celu, który chciałbyś osiągnąć. Niezależnie od tego, jaki cel pragniesz osiągnąć, powinieneś dążyć do poprawy parametrów treningowych. Może to być wzrost siły, może to być wzrost liczby powtórzeń wykonywanych z tym samym ciężarem, a może to być skracanie przerw wypoczynkowych podczas wykonywania ćwiczenia z takim samym obciążeniem i z tą samą liczbą powtórzeń.

U osób szczupłych zwiększanie stosowanych obciążeń w połączeniu z dietą o dodatnim bilansie kalorycznym da bodziec do wzrostu masy mięśniowej. Natomiast osoby otyłe, zwiększając stosowane obciążenia, zwiększą również masę mięśniową, która jest najbardziej aktywną metabolicznie tkanką. Wzrost masy mięśniowej automatycznie spowoduje wzrost spoczynkowego tempa przemiany materii, co doprowadzi do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej.

4. Dieta
Jeśli pragniesz kontrolować zmiany, jakie zachodzą w twojej sylwetce, musisz zadbać o swoje odżywianie. Aby mógł zajść proces spalania tkanki tłuszczowej, musimy spożywać mniej, niż nasz organizm potrzebuje. Natomiast aby zwiększyć ilość masy mięśniowej, powinniśmy jeść nieco więcej, niż nasz organizm potrzebuje.

Najlepiej rozpocząć ustalanie swojej diety od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego z kalkulatora BMR. Z łatwością znajdziemy przeliczniki w wyszukiwarce internetowej.

Następnie mnożymy otrzymany wynik przez 1,2–1,8 w zależności od tego, jaką mamy średnią aktywność fizyczną w ciągu dnia. 1,2 to praca siedząca i bardzo mała ilość ruchu, a 1,8 to praca fizyczna oraz treningi. Otrzymany wynik to nasze uśrednione zapotrzebowanie kaloryczne do podtrzymania aktualnej masy. I teraz jeśli planujemy schudnąć, odejmujemy 10–15% kalorii od zapotrzebowania kalorycznego na podtrzymanie aktualnej masy ciała. Natomiast jeśli planujemy budować masę mięśniową, zwiększamy o 10–15% nasze zapotrzebowanie kaloryczne niezbędne do podtrzymania aktualnej masy ciała.

5. Trening
Kolejnym krokiem w drodze do wymarzonej sylwetki jest ułożenie docelowego planu treningowego. Odpowiednia strategia pozwoli osiągać optymalne rezultaty, które zostaną rozłożone w czasie. W tym celu niezbędne będzie zastosowanie periodyzacji treningowej. Jeśli nie masz pojęcia, w jaki sposób ułożyć plan treningowy, najlepiej będzie, jeśli zainwestujesz w poradę wykwalifikowanego trenera personalnego. Możesz również skorzystać z poniższego uniwersalnego planu treningowego, który zawarty został w punkcie 7. Jednak jest to uniwersalny plan treningowy, a więc może nie być odpowiednio dostosowany do twoich parametrów.

6. Regeneracja
Aby zmiany w sylwetce zachodziły zgodnie z naszymi założeniami, niezbędna jest prawidłowa regeneracja. Pomoże nam w tym wystarczająca ilość snu, zbilansowana dieta, periodyzacja treningowa oraz nauka radzenia sobie ze stresem.

Skupmy się jednak na najistotniejszym elemencie regeneracji, czyli na śnie. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz regeneracji tkanek jest długi oraz głęboki sen. Podczas snu wzmaga się produkcja hormonów warunkujących rozrost tkanki mięśniowej i wymiana zużytych komórek na nowe. Regenerują się również stawy, więzadła oraz ścięgna, o które należy dbać zawczasu, jeśli chcemy unikać kontuzji.

7. Przykładowy trening dla osoby początkującej

TRENING A

Numer ćwiczenia Trenowana partia Nazwa ćwiczenia Liczba serii Liczba powtórzeń
1 Mięśnie czworogłowe ud Goblet squat 4 10–12
2 Plecy Wiosłowanie kettlami w opadzie tułowia 4 8–10
3 Klatka Wyciskanie sztangielek na ławce poziomej 4 10–12
4 Barki Wyciskanie sztangielek nad głowę stojąc 2–3 10–14
5 Bicepsy Uginanie ramion ze sztangielkami chwytem młotkowym 4 10–12
6 Łydki Wspięcia na palcach na maszynie siedząc/lub na suwnicy Smitha stojąc 4–5 15–20

 

TRENING B

Numer ćwiczenia Trenowana partia Nazwa ćwiczenia Liczba serii Liczba powtórzeń
1 Mięśnie dwugłowe ud   Martwy ciąg na prostych nogach ze sztangielkami 4 10–12
2 Plecy Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej 4 8–10
3 Klatka Pompki klasyczne z zatrzymaniem na dole 4 Max powtórzeń
4 Barki Pike push ups 2–3 Max powtórzeń
5 Tricepsy Prostowanie ramion z linami wyciągu górnego 4–5 10–12
6 Brzuch Spięcia brzucha leżąc 4–5 Max powtórzeń


Po każdym treningu siłowym wykonaj cardio – 10 minut (masa)/45 minut (redukcja).

 

Autor artykułu Trener personalny
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Kwestia jaki ma się cel treningowy. Najlepiej zacząć od FBW i splitu. Wprowadzić jakąś zbilansowaną dietę i podnieść jej kaloryczność. Ponadto stosować LargoMass na budowanie masy mięśniowej. Później pozostanie jedynie wycinka, która odkryje wszystkie mięśnie.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi