Kup teraz
Dodano: 2017-11-02

Gainer – węglowodanowa odżywka dla sportowców Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Odżywka, w której większość składu stanowią węglowodany, określana jest jako gainer. Znajdziemy w niej około 70–80% cukrów, a także dodatek białka – w różnych produktach może go być kilka, a nawet kilkadziesiąt gram. Stosowanie takiego rodzaju suplementu dostarczy nam energii, co jest bardzo ważne przy częstych treningach. Zapotrzebowanie kaloryczne jest wysokie, dlatego warto stosować odżywki, by zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie składniki, dzięki którym ćwiczenia będą w pełni efektywne. Przed zastosowaniem gainera trzeba wiedzieć, co się w nim znajduje oraz jak prawidłowo go przyjmować.

SPIS TREŚCI:
1. Gainer – składniki
2. Jak stosować odżywki węglowodanowe?
3. Gainer – w jakiej dawce go przyjmować?
4. Zakup odżywek

1. Gainer - składniki
W gainerze znajdują się wyżej wspomniane węglowodany. Odżywki tego typu są przez to bardzo kaloryczne. Trzeba wiedzieć, że warunkiem rozbudowania masy mięśniowej jest przyjmowanie większej ilości kalorii niż tego potrzebujemy. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na najlepsze rezultaty.
Oprócz cukrów, gainer zawiera również białka. Zazwyczaj jest to serwatka przetwarzana tak, aby lepiej wchłaniała się do naszego organizmu. Czasem dodawane są również białka pochodzące z jaj. Stanowią one budulec naszych mięśni, są więc niezbędne w diecie każdej trenującej osoby.
Niekiedy w odżywkach znajdują się również tłuszcze. Są one łatwo przyswajalne i stanowią energetyczny dodatek. Kalorie szybko zamieniają się w energię niezbędną do codziennych treningów.

2. Jak stosować odżywki węglowodanowe?
Nie ma jednej zasady stosowania gainerów. Konieczne jest dostosowanie tego do własnych potrzeb, rozkładu dnia, treningu, a także po prostu apetytu. Poleca się przyjmowanie odżywki razem z posiłkiem po treningu, aby uzupełnić zużytą energię i pomóc organizmowi w regeneracji.
Bardzo ważne jest dostosowanie ilości przyjmowanych gainerów. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej – zbyt duża ilość nie jest dobrym pomysłem. Tak jak we wszystkim, tak i tutaj trzeba zachowywać umiar, aby sobie nie zaszkodzić. Trzeba również pamiętać że suplementy mają być dodatkiem, uzupełnieniem naszej diety. Nie mogą zastępować pełnowartościowych posiłków .

3. Gainer – w jakiej dawce go przyjmować?
Wielkość porcji naszej odżywki zależy również od predyspozycji oraz rodzaju treningu. Jeśli ćwiczenia są intensywne, będziemy potrzebowali większej ilości gainera. Analogicznie – w dniach, w których wysiłek jest mniejszy, nie trzeba stosować podobnie dużych dawek, ponieważ wówczas całkowicie mija się to z celem. Najważniejsze, aby podchodzić do tego z głową i rozsądnie dobierać dawki suplementów.

4. Zakup odżywek
Suplementy mają nam pomagać w treningu, powinny być również bezpieczne. Takie produkty najlepiej jest kupować w sprawdzonych miejscach, czyli sklepie z odżywkami. Na początek możemy wybrać niewielką odżywkę, aby sprawdzić, czy spełnia nasze oczekiwania, a jeśli tak – warto zrobić większy zapas. W sklepie z suplementami znajdziemy szeroki wybór produktów przeznaczonych dla sportowców. Będziemy mogli wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada, którego składniki pomogą nam w osiągnięciu ustalonego przez nas celu.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane